1 ден СРЕДА (06.03.2019)– СКОПЈЕ – ЛИДО ДИ ЈЕСОЛО
Состанок на групата на Дрводекор во 16:30 часот. Поаѓање за Венеција во 17:00 часот. Патуваме преку граничниот премин Табановце. Дневно и ноќно возење преку Србија, Хрватска и Словенија со попатни одмори.

2 ден ЧЕТВРТОК (07.03.2019)– ТРСТ- ПАЛМА НОВА- ЛИДО ДИ ЈЕСОЛО

Пристигнување во Трст  во утринските часовиПо разгледот на градот упатување кон еден од најголемите шопинг центри во Италија  – Palmanova Outlet Village. Поаѓање за Лидо ди Јесоло во попладневните часовиСместување во хотелНоќевање.

3 ден ПЕТОК (08.03.2019)  – ЛИДО ДИ ЈЕСОЛО– ВЕРОНА- МИЛАНО
По појадокот се упатуваме кон Верона – градот на Ромео и Јулија, започнува на плоштадот Бра каде се наоѓа надалеку познатата Арена, потоа следи прошетка по познатата улица Mazzini која низ центарот на градот води директно до плоштадот Ербе. Разглед на плоштадот “Dei Signori” каде се наоѓа статуата на Данте, а потоа се упатуваме во дворот на куќата на Јулија каде ќе можете да се фотографирате со статуата на Јулија.По слободното време продолжуваме кон градот на модата Милано. Пристигнуваме во пладневните часови. Разглед на градот со локален водич:тврдината Сфорцеско, Piazza Duomo,централниот плоштад каде се наоѓа најголемата готска катедрала во светот,потоа одиме на Via Vittorio Emanuelle,најдобрата шопинг улица, Oktogon, односно галеријата Vittorio Emanuelle каде се наоѓа 196 м долг покриен премин со многубројни продавници кој пак не води до зградата на Миланската опера,една од најпознатите оперски куќи во светот.Слободно време за шопинг и индивидуални прошетки низ градот кој е бисер на северниот дел на Италија. Во вечерните часови заминување кон Лидо ди Јесоло.Ноќевање.

4 ден САБОТА (09.03.2019) ЛИДО ДИ ЈЕСОЛО– ВЕНЕЦИЈА– СКОПЈЕ

Појадок, и трансфер до пристаништето “Пунта Сабиони”. Превоз со брод “вапорето” до центарот на Венеција. Разглед на градот: плоштадот и црквата Св.Марко, Мостот на воздишките, Дуждевата палата, Прокуратите, Мостот Риалто, Каналот Гранде… Слободно време за индивидуални прошетки Во договорено време враќање со бродот до Пунта Сабиони и поаѓање за Скопје, преку Словенија, Хрватска, Србија. Пристигнување во Скопје во утринскитe часови.

5 ден НЕДЕЛА (10.03.2019)

Пристигнување во Скопје во пладневните часови.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ ЗА УПЛАТА ДО 31.01.2019: 99 евра / 6130 денари

 РЕДОВНА ЦЕНА НА АРАЖМАНОТ: 119 евра / 7380 денари

 Во цената на аранжманот е вклучено:


*Превоз со високотуристички автобус на наведената релација

*2 ноќевања со појадок во хотел 4* во Лидо Ди Јесоло, линк за хотелот  -  www.hotellesoleil.it

*Организиран разглед на Венеција

*Организација на аранжманот и туристички придружник од Т.А Идеал Травел во текот на целото патување.

*Бесплатен трансфер од: Битола, Прилеп, Кавадарци (црна река), Неготино и  Велес.

 Во цената на аранжманот не е вклучено:

*Превоз со брод од Пунта Сабиони до Венеција плус разглед  (20 €)

*Факултативна посета на Верона и разглед на Милано со локален водич (40€)

*Патничко осигурување 300 денари